porady,  stylizacja

Rodzaje fryzur

Siadając na fotel fryzjerski możesz usłyszeć dwa pytania:
1. Co robimy?
2. Czy są jakieś inspiracje na fryzurę?
O ile idziesz z już wybraną stylizacją i pewnością, że będzie to idealny wybór, to odpowiedź na którekolwiek z nich jest bardzo prosta. Gorzej, jak nie jesteś zdecydowana lub pierwszy raz jesteś w takiej sytuacji.

Zacznijmy od początku.
(No, może nie od samego.)

Wspominałam już o sposobach doboru fryzury i ich stylach. W pierwszej części znajdziesz podpowiedź odnoście form stylizacji włosów.
Poniższy schemat obrazuje poszczególne etapy przejścia od włosów rozpuszczonych do upięcia.

Najprostszą fryzurą są rozpuszczone włosy, jednak wbrew pozorom nie najmniej pracochłonną. W tym przypadku wybór nie ogranicza się tylko do prostych bądź kręconych włosów. Nawet w tak skromnej stylizacji możemy wyróżnić style.

Podpięcie i półupięcie włosów daje już znacznie więcej możliwości w kreowaniu fryzury. Bazę, którą stanowią rozpuszczone loki, fale, czy proste kosmyki, urozmaicamy delikatnym zebraniem włosów przy koronie głowy. To idealne rozwiązanie, gdy lubisz mieć włosy luźno puszczone, jednak zależy Ci na odsłonięciu twarzy. W zależności od tego, co preferujesz, możesz zdecydować się na proste stylizacje lub zawierające w sobie różne sploty i warkocze.

Zależy Ci na wyeksponowaniu długich, pięknych włosów, ale nie chcesz by były rozpuszczone? Bądź też są trudne w stylizacji i nie trzymają skrętu? W takiej sytuacji rozwiązaniem jest upięcie kaskadowe lub warkocz grecki. Zarówno pierwsza, jak i druga fryzura mogą być wykonane w różnych stylach (choć pozornie wydaje się, że to nazwa opisująca romantyczne boho). Ten rodzaj uczesania nie jest już półupięciem (chociaż wydawać by się mogło, że włosy luźno leżą na plecach) i nie jest też typowym upięciem (w sumie, z tego samego powodu).

I na samym końcu – upięcia. Dla mnie synonim wygody i nieskończonych możliwości.
Najprościej, w zależności od umiejscowienia, można je podzielić na:
– niskie,
– średnie,
– wysokie.

Niskie upięcie możemy wykonać symetrycznie (na środku) lub asymetrycznie (z prawej lub lewej strony), czego z kolei unika się w przypadku pozostałych rodzajów. Granica między wysokościami umiejscowienia upięcia jest umowna i bardzo cienka – możesz nawet spotkać się z podziałem jedynie na niskie i wysokie.
Jako, że ten rodzaj fryzur daje nieskończone możliwości, upięcia to temat rzeka – od poruszonej wcześniej kwestii wysokości, na której może się znajdować, po skomplikowanie kształtu i styl w jakim ma być wykonane. Te aspekty to główny powód tego, dlaczego warto mieć ze sobą inspirację siadając na fotel fryzjerski.

Jeśli masz wrażenie, że o czymś zapomniałam, to spieszę z wyjaśnieniem.
W opisie zabrakło kuców i warkoczy. Świadomie pominęłam je w głównym podziale. Dlaczego? Otóż kucyk kucykowi nierówny, a warkocz warkoczowi. Można je zaliczyć do półupięcia lub upięcia kaskadowego, a nawet upięcia (np. sploty mogą być dodatkiem do koka, a czasem są jego podstawą).

Czujesz, że potrzebne jest szersze wyjaśnienie? Masz wątpliwości dotyczące wpisu?
Sekcja komentarzy jest do Twojej dyspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *